Pro Aluminum Handle for Floor Squeegees/Water Wands, 1.5 Degree Socket, 56″
Login to View Prices
204 in stock
SKU:
UNGAL140
Categories: Cleaning Tools, Janitorial & Sanitation
Features an anodized aluminum handle with fluted finish for strength. Improved grip for a comfortable hold. Convenient hang-up hole.
Additional information
| Weight | 0.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56.00 × 3.00 × 3.00 in |
| Special Features | 1.5 degree taper. |
| Handle Length | 56" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Aluminum |
| Handle Diameter | 1" |
| Ship Class Code | B |
| Global Product Type | Tapered Squeegee Handles |
| Handle Material(s) | Aluminum |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 761475616508 |
| MPN | AL140 |
| Brand | Unger® |
Be the first to review “Pro Aluminum Handle for Floor Squeegees/Water Wands, 1.5 Degree Socket, 56″” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.