Targus CityLite Notebook Case
- SKU: IMSBV6577
The Targus CityLite Briefcase helps to protect laptops with screens up to 15.6″. Perfect for the avid traveler seeking a functional yet lightweight case in a modern design, the CityLite case provides an easy-access front compartment for pens, a smartphone, and other accessories. An expandable file section safely stores documents.
Providing both comfort and travel convenience, this case features a luggage strap for easy transport on rolling luggage, padded carry handles, and an adjustable removable shoulder strap.
- Custom polished zipper pulls
- Large front stash pocket allows for easy access to your smartphone, pens, and more
- Workstation organizes your supplies
- Soft-touch carry handle for a comfortable carry
- Trolley strap attaches to rolling luggage for convenient travel
- Expandable file section neatly stores your documents
- 2-compartment design provides ample room for your gear
Additional information
| Weight | 2.0400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.50 × 12.30 in |
| Carrying Options | Handle,Shoulder Strap |
| Product Line | CityLite |
| Country of Origin | Cambodia |
| Compatibility | <ul><li>Apple – iPad</li><li>Nintendo – eReader</li></ul> |
| Product Model | TBT053US |
| Tablet Model Compatibility | iPad |
| Package Contents | <ul><li>CityLite TBT053US Notebook Case</li><li>Shoulder Strap</li></ul> |
| Product Material | Nylon,Polyester |
| Volume Capacity | 4.23 gal |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Accessibility | Top Loading |
| Application/Usage | Notebook |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Website Addres | |
| Minimum Screen Size Support | 15.6" |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Maximum Screen Size Support | 16" |
| Color Family | Black |
| TAA Compliant | Yes |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | TBT053US |
| Brand | Targus |





















Reviews
There are no reviews yet.