Case Logic Advantage ADVB-116 Carrying Case (Briefcase) for 10.1″ to 15.6″ Notebook, Tablet PC, Pen, Electronic Device – Black
- SKU: IMS6HT851
A streamlined and protective laptop bag with smart storage for the modern professional.
- Slim, structured briefcase with padded storage for a laptop up to 15.6″
- Dedicated slip pocket for a 10.1″ tablet
- Spacious front pocket with organization panel for pens and small electronics, plus plenty of room for bulky charging cords
- Front pocket with hidden zipper garage keeps phone secure and accessible
- Removable, padded shoulder strap adjusts for a custom fit
Additional information
| Weight | 1.5700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.30 × 2.80 × 13.80 in |
| Minimum Screen Size Support | 10.1" |
| Country of Origin | Cambodia |
| Product Line | Advantage |
| Application/Usage | Notebook,Tablet PC,Pen,Electronic Device |
| Product Type | Carrying Case |
| Laptop Compartment | Yes |
| Maximum Screen Size Support | 15.6" |
| Package Contents | <li>Advantage 15.6" Laptop Briefcase</li><li>Shoulder Strap</li> |
| Product Model | ADVB-116 |
| Carrying Options | Luggage Strap,Shoulder Strap,Handle |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Case Logic, Inc |
| Product Material | Polyester |
| Style | Briefcase |
| Tablet Compartment | Yes |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | 3203990 |
| Brand | Case Logic |
Be the first to review “Case Logic Advantage ADVB-116 Carrying Case (Briefcase) for 10.1″ to 15.6″ Notebook, Tablet PC, Pen, Electronic Device – Black” Cancel reply



















Reviews
There are no reviews yet.