Case Logic Advantage ADVA-116 Carrying Case (Attaché) for 10.1″ to 15.6″ Notebook, Tablet PC, Pen, Electronic Device, Cord – Black
- SKU: IMS6HT849
A streamlined laptop bag with smart storage for the modern professional.
- Slim case with padded storage for a laptop up to 15.6″
- Dedicated slip pocket for a 10.1″ tablet
- Spacious front pocket with organization panel for pens and small electronics, plus plenty of room for bulky charging cords
- Front pocket with hidden zipper garage keeps phone secure and accessible
- Designated file pocket keeps documents separate from electronics
Additional information
| Weight | 1.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.10 × 2.80 × 13.80 in |
| Minimum Screen Size Support | 10.1" |
| Application/Usage | Notebook,Tablet PC,Pen,Electronic Device,Cord |
| Style | Attaché |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Case Logic, Inc |
| Country of Origin | Cambodia |
| Product Line | Advantage |
| Closure Type | Zipper |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Material | Polyester |
| Tablet Compartment | Yes |
| Laptop Compartment | Yes |
| Maximum Screen Size Support | 15.6" |
| Package Contents | <li>Advantage 15.6" Laptop Attache</li><li>Shoulder Strap</li> |
| Product Model | ADVA-116 |
| Carrying Options | Luggage Strap,Shoulder Strap,Handle |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | 3203988 |
| Brand | Case Logic |
Be the first to review “Case Logic Advantage ADVA-116 Carrying Case (Attaché) for 10.1″ to 15.6″ Notebook, Tablet PC, Pen, Electronic Device, Cord – Black” Cancel reply




















Reviews
There are no reviews yet.