Straw-Slot Cold Cup Lids, Fits 30 oz to 32 oz Cold Cups, Plastic, Clear, 50/Sleeve, 20 Sleeves/Carton
Login to View Prices
65 in stock
SKU:
DCCL32CR
Categories: Cups & Lids, Food Service
Cross-cut slot simplifies straw insertion. Cup-hugging lip ensures a tight, secure fit. Slightly raised rim allows you to stably stack one cup upon another.
Additional information
| Weight | 8.9700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.06 × 9.31 × 16.38 in |
| Global Product Type | Cold Cup Lids |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Material(s) | Polyethylene Terephthalate |
| For Use With | Dart® 32AC, 32P, PXG30, 32PW, PXG30W |
| Fits | 30 oz to 32 oz Cold Cups |
| Material Type | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041594387214 |
| MPN | L32CR |
| Brand | SOLO® |
Be the first to review “Straw-Slot Cold Cup Lids, Fits 30 oz to 32 oz Cold Cups, Plastic, Clear, 50/Sleeve, 20 Sleeves/Carton” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.