Stainless Steel Ruler, Standard/Metric, 18″ Long, Silver, 36/Carton
Login to View Prices
46 in stock
SKU:
TPG15836
Categories: Measuring Tools, SCHOOL SUPPLIES
This stainless-steel ruler has a cork bottom to provide a clean raised edge. Stainless steel will last a lifetime and won’t get pitted and worn on the edge like plastic rulers. Includes both standard and metric measurement units.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 5.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.00 × 2.00 × 2.00 in |
| Ruler Type | Standard/Metric |
| Length | 18" |
| Standard Scale | 1/32" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Color(s) | Silver |
| Global Product Type | Standard/Metric Rulers |
| Metric Scale | 1 mm |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 634901001585 |
| MPN | 15836 |
| Brand | TPG Creations™ |
Be the first to review “Stainless Steel Ruler, Standard/Metric, 18″ Long, Silver, 36/Carton” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.