Stainless Steel Office Ruler With Non Slip Cork Base, Standard/Metric, 6″ Long
Login to View Prices
Nearly indestructible, warp-free, bend-resistant stainless steel ruler is ideal for precision tasks. Nonslip cork backing helps ensure precise measurements. Attractive, bright and tasteful, metallic finish fits right into modern office environments. Etched, bright white standard and metric markings deliver easy readability. First and last inches feature 1/32″ gradations. Drilled hook hole on one end for convenient tool-board storage.
Additional information
| Weight | 0.0280 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.19 × 0.75 × 0.10 in |
| Ruler Type | Standard/Metric |
| Standard Scale | 1/32" |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Metric Scale | Millimeters |
| Global Product Type | Standard/Metric Rulers |
| Length | 6" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577104143 |
| MPN | 10414 |
| Brand | Westcott® |










Reviews
There are no reviews yet.