Squids 3156 Coil Tool Lanyard with Single Carabiner – 2lbs 09kg
Login to View Prices
Squids 3156 Coil Tool Lanyard with Single Carabiner – 2lbs / 0.9kg – 6 / Carton – 2 lb Load Capacity – Carabiner Attachment – 1.5″ Height x 4″ Width x 48″ Length – Black – Aluminum, Plastic
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Attachment Method | Carabiner |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 1.5" |
| Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/ISEA 121-2018</p> |
| Maximum Load Capacity | 2 lb |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3156 |
| Product Name | 3156 Coil Tool Lanyard with Single Carabiner – 2lbs / 0.9kg |
| Manufacturer Part Number | 19161 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Coiled Tool Lanyards with Carabiner securely tether hand tools, hard hats and other small gear to prevent dropped objects while working at heights. Lanyards feature a manual-locking, screwgate, aluminum carabiner on one end and a flexible, tethering loop on the other end. Loop end connects to captive holes or retrofit attachment points on tools and accessory slots on hard hats. Carabiner securely attaches to anchor points such as belt loops or D-rings. Low-profile design stays out of your way to reduce snag and tangle hazards. Lanyards are tested and approved to ANSI/ISEA 121 for dropped object prevention. They feature a 2:1 safety factor to prevent tools up to 2 lb. from falling. Lanyards are ideal for construction, telecommunication, oil/gas, power generation, utilities, wind, manufacturing, municipalities and scaffolding. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.28 oz |









