Squids 3026 Standard Accessory Pack Retractables – Loops
Login to View Prices
Squids 3026 Standard Accessory Pack Retractables – Loops – 1 Each – 2 lb Load Capacity – Standard – Loop Attachment – 1.5″ Height x 7″ Width x 5.3″ Length – Black – Nylon Webbing
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Retractable | Yes |
| Attachment Method | Loop |
| Strap Size | Standard |
| Product Color | Black |
| Product Material | Nylon Webbing |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.5" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Maximum Load Capacity | 2 lb |
| Brand Name | Squids |
| Length | 5.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3026 |
| Product Name | 3026 Standard Accessory Pack Retractables – Loops |
| Manufacturer Part Number | 19326 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3026 Retractable Tool Lanyard Accessory Pack includes three tails with choking loop attachments. Loops mount to Squids 3001 Retractable Tool Lanyard for quick, easy exchange of multiple tools weighing up to 2 lb. (0.9 kg.). Attachments are made of an energy-absorbing cord and tubular nylon webbing to connect to hand tools. They are tested and approved to ANSI/ISEA 121 standard for tool safety while at heights to prevent dropped objects. Using a retractable safety lanyard limits potential snag hazards and reduces the risk of falling objects at heights. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |










