Squids 3001 Retractable Tool Lanyard W Carabiner and Loop Attachments – 2lbs
Login to View Prices
Squids 3001 Retractable Tool Lanyard w/ Carabiner and Loop Attachments – 2lbs – 1 Each – 2 lb Load Capacity – Standard – Clip/Buckle Attachment – 1.5″ Height x 12.5″ Width x 48″ Length – Black – Stainless Steel, Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Retractable | Yes |
| Attachment Method | Clip/Buckle |
| Strap Size | Standard |
| Adjustable | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.5" |
| Width | 12.5" |
| Maximum Load Capacity | 2 lb |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3001 |
| Product Name | 3001 Retractable Tool Lanyard w/ Carabiner and Loop Attachments – 2lbs |
| Manufacturer Part Number | 19301 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Tether your hand tools to this 3001 Retractable Tool Lanyard with Carabiner and Loop to avoid potential snagging hazards. Manual-locking, stainless steel carabiner on one end tethers to your belt, D-rings or a separate anchor point. Connecting end for tools has a modular buckle clip to easily exchange tools when used with Squids 3026 Carabiner Accessory Pack (not included). Choking loop, made with an energy-absorbing cord and tubular nylon webbing, holds tools up to 2 lb. (0.9 kg.). Plated swiveling ring rotates 360 degrees to reduce tangles. Retractable lanyard has a Technora cord for ultimate strength and durability. ABS plastic housing is textured for gripping and is designed to protect the internal cord. Fully extended cord measures 48" (122 cm). Set a fixed length to alleviate constant tension on tools. Simply release lock to retract the cord. Lanyard is tested and approved to ANSI/ISEA 121 standard for tool safety while at heights. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 8 oz |











