Squids 3002 Standard Gray Retractable Tool Lanyard – Belt Clip Carabiner
Login to View Prices
Squids 3002 Standard Gray Retractable Tool Lanyard – Belt Clip + Carabiner – 1 Each – 1.98 lb Load Capacity – Standard – Loop/Locking Carabiner Attachment – 1.5″ Height x 5″ Width x 48″ Length – Gray – Nylon, Fiberglass
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Retractable | Yes |
| Attachment Method | Loop/Locking Carabiner |
| Strap Size | Standard |
| Adjustable | Yes |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Fiberglass |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.5" |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/ISEA 121</p> |
| Maximum Load Capacity | 1.98 lb |
| Brand Name | Squids |
| Durability | Cut Resistant |
| Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3002 |
| Product Name | 3002 Standard Gray Retractable Tool Lanyard – Belt Clip + Carabiner |
| Manufacturer Part Number | 19302 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Tether your hand tools to this 3002 Retractable Tool Lanyard with Belt Clip and Carabiner to avoid potential snagging hazards. Hook-and-loop attaches to your belt or harness up to 3" wide. Auto-locking carabiner carries your tools. Lanyard tethers tools weighing up to 0.5 lb. (0.23 kg.) while retracted and 2 lb. (0.9 kg.) tools without retracting to prevent falling objects. Low-profile, retractable design limits snag hazards. Cord is made of high-strength, lightweight, cut-resistant Dyneema to withstand harsh conditions. Fiberglass-reinforced, durable, nylon housing protects internal components and withstands tough environments. Lanyard is tested and approved to ANSI/ISEA 121 standard for tool safety while at heights to prevent dropped objects. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |









