Squids 3000 Retractable Tool Lanyard W Dual Ss Carabiners – 1lb
Login to View Prices
Squids 3000 Retractable Tool Lanyard w/ Dual SS Carabiners – 1lb – 1 Each – 1 lb Load Capacity – Standard – Clip/Buckle Attachment – 1.5″ Height x 12.5″ Width x 5″ Length – Black – Stainless Steel, Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Plastic
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Retractable | Yes |
| Attachment Method | Clip/Buckle |
| Strap Size | Standard |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.5" |
| Width | 12.5" |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/ISEA 121-2018</p> |
| Maximum Load Capacity | 1 lb |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3000 |
| Product Name | 3000 Retractable Tool Lanyard w/ Dual SS Carabiners – 1lb |
| Manufacturer Part Number | 19300 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Tether your hand tools to this 3000 Retractable Tool Lanyard with Dual Carabiners and avoid potential snagging hazards. Manual-locking, stainless steel carabiners on both ends of the lanyard hold up to 1 lb. (0.5 kg.) tools to prevent falling objects when working at heights. Tether it to your belt, D-rings or a separate anchor point. Connecting end for tools has a modular buckle clip to easily exchange tools when used with Squids 3025 Carabiner Accessory Pack (not included). Plated swiveling ring rotates 360 degrees to reduce tangles. Retractable lanyard has a Technora cord for ultimate strength and durability. ABS plastic housing is textured for gripping and is designed to protect the internal cord. Fully extended cord measures 48" (122 cm). Set a fixed length to alleviate constant tension on tools. Simply release lock to retract the cord. Lanyard is tested and approved to ANSI/ISEA 121 standard for tool safety while at heights. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |









