Squids 3116 Pull-on Wrist Lanyard with Buckle – 3lbs
Login to View Prices
Squids 3116 Pull-On Wrist Lanyard with Buckle – 3lbs – 6 / Carton – 3 lb Load Capacity – Buckle Attachment – 10″ Height x 1″ Width x 4″ Length – Black – Elastic
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Attachment Method | Buckle |
| Product Color | Black |
| Product Material | Elastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/ISEA 121-2018 standard</p> |
| Maximum Load Capacity | 3 lb |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3116 |
| Product Name | 3116 Pull-On Wrist Lanyard with Buckle – 3lbs |
| Manufacturer Part Number | 19057 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Wrist Tool Lanyards with Buckle tether tools, limiting the distance of a dropped tool and reducing snag hazards. They meet ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. Pull-on design is easy to take on and off while elastic maintains a snug fit. One size fits all for versatile use. Exchange multiple tools out using the modular, quick-connecting buckle. Wrists lanyards are compatible with Squids 3103 Detachable Lanyard Loops (not included) to change out tools. They are third-party certified to a 2:1 safety factor to hold a maximum 3 lb. tool safely. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |











