Scott Compact Towel Dispenser – 9″ Height x 10.8″ Width x 4.8″ Depth – White – Compact, Lockable – 1 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel Dispenser |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Width | 10.8" |
| Depth | 4.8" |
| Certifications & Standards | ADA |
| Brand Name | Scott |
| Features | Lockable |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Compact Towel Dispenser |
| Manufacturer Part Number | 9214 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Paper towel dispenser features a compact size that fits in tight spaces for use when efficiency and smart use of space are important. Easy-to-use, one-at-a-time dispensing virtually eliminates tearing during dispensing to prevent wasteful use. Lockable design prevents unauthorized access and reduces pilferage for cost-efficient use. The translucent casing makes it easy to see when you need to refill the dispenser to ensure towels are always available. Paper towel dispenser is perfect for hospitality, retail and commercial environments where space is at a premium. Dispenser is designed for compatible Scottfold paper towels (sold separately). When installed properly, this dispenser meets the ADA standards for accessible design, 28 CFR Part 36.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
Scott Compact Towel Dispenser – 9″ Height x 10.8″ Width x 4.8″ Depth – Black – Compact, Lockable – 1 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel Dispenser |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Width | 10.8" |
| Depth | 4.8" |
| Certifications & Standards | ADA |
| Brand Name | Scott |
| Features | Lockable |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Compact Towel Dispenser |
| Manufacturer Part Number | 9215 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Paper towel dispenser features a compact size that fits in tight spaces for use when efficiency and smart use of space are important. Easy-to-use, one-at-a-time dispensing virtually eliminates tearing during dispensing to prevent wasteful use. Lockable design prevents unauthorized access and reduces pilferage for cost-efficient use. The translucent casing makes it easy to see when you need to refill the dispenser to ensure towels are always available. Paper towel dispenser is perfect for hospitality, retail and commercial environments where space is at a premium. Dispenser is designed for compatible Scottfold paper towels (sold separately). When installed properly, this dispenser meets the ADA standards for accessible design, 28 CFR Part 36.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
Scott Compact Towel Dispenser – 9″ Height x 10.8″ Width x 4.8″ Depth – Stainless Steel – Compact, Lockable, Durable – 1 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel Dispenser |
| Sheet Width Supported | 7.80" |
| Sheet Length Supported | 12.40" |
| Product Color | Stainless Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Width | 10.8" |
| Depth | 4.8" |
| Certifications & Standards | ADA |
| Brand Name | Scott |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Compact Towel Dispenser |
| Manufacturer Part Number | 9216 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Paper towel dispenser features a compact size that fits in tight spaces for use when efficiency and smart use of space are important. Easy-to-use, one-at-a-time dispensing virtually eliminates tearing during dispensing to prevent wasteful use. Lockable design prevents unauthorized access and reduces pilferage for cost-efficient use. Durable, stainless steel paper towel dispenser is perfect for hospitality, retail and commercial environments where space is at a premium. Dispenser is designed for 7-4/5" x 12-2/5" Scottfold paper towels (sold separately). When installed properly, this dispenser meets the ADA standards for accessible design, 28 CFR Part 36.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |

















