LoCor Electronic Hardwound Towel Dispenser – Touchless Dispenser – 10.2″ Height x 13.6″ Width x 16.4″ Depth – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Solaris Paper |
|---|---|
| Product Type | Electric Towel Dispenser |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Dispenser Type | Touchless |
| Height | 10.2" |
| Width | 13.6" |
| Depth | 16.4" |
| Brand Name | LoCor |
| Manufacturer | Solaris Paper |
| Product Name | Electronic Hardwound Towel Dispenser |
| Product Line | Hardwound |
| Manufacturer Part Number | D68003 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Electronic Hardwound Roll Towel Dispenser features advanced circuitry and extended battery life for an efficient hand-drying experience. High-capacity dispenser delivers a superior hygienic solution, cost-efficiently reducing changeouts and creating a cleaner, safer restroom. Sleek, reliable dispenser adds a modern, polished style to high-end washrooms. It is compatible with LoCor Hardwound Roll Towels (not included) that use rapidly renewable fiber (RRF) made from eucalyptus and acacia trees that can be harvested every 6 to 8 years – less than half as long as traditional-grown trees. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 5.40 lb |
LoCor Electronic Hardwound Towel Dispenser – Touchless Dispenser – 10.2″ Height x 13.6″ Width x 16.4″ Depth – White – 1 Each
Additional information
| Brand | Solaris Paper |
|---|---|
| Product Type | Electric Towel Dispenser |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Dispenser Type | Touchless |
| Height | 10.2" |
| Width | 13.6" |
| Depth | 16.4" |
| Brand Name | LoCor |
| Manufacturer | Solaris Paper |
| Product Name | Electronic Hardwound Towel Dispenser |
| Product Line | Hardwound |
| Manufacturer Part Number | D68002 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Electronic Hardwound Roll Towel Dispenser features advanced circuitry and extended battery life for an efficient hand-drying experience. High-capacity dispenser delivers a superior hygienic solution, cost-efficiently reducing changeouts and creating a cleaner, safer restroom. Sleek, reliable dispenser adds a modern, polished style to high-end washrooms. It is compatible with LoCor Hardwound Roll Towels (not included) that use rapidly renewable fiber (RRF) made from eucalyptus and acacia trees that can be harvested every 6 to 8 years – less than half as long as traditional-grown trees. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 5.40 lb |
LoCor Electronic Hardwound Towel Dispenser – Touchless Dispenser – 10.2″ Height x 13.6″ Width x 16.4″ Depth – Stainless – 1 Each
Additional information
| Brand | Solaris Paper |
|---|---|
| Product Type | Electric Towel Dispenser |
| Product Color | Stainless |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Dispenser Type | Touchless |
| Height | 10.2" |
| Width | 13.6" |
| Depth | 16.4" |
| Brand Name | LoCor |
| Manufacturer | Solaris Paper |
| Product Name | Electronic Hardwound Towel Dispenser |
| Product Line | Hardwound |
| Manufacturer Part Number | D68001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Electronic Hardwound Roll Towel Dispenser features advanced circuitry and extended battery life for an efficient hand-drying experience. High-capacity dispenser delivers a superior hygienic solution, cost-efficiently reducing changeouts and creating a cleaner, safer restroom. Sleek, reliable dispenser adds a modern, polished style to high-end washrooms. It is compatible with LoCor Hardwound Roll Towels (not included) that use rapidly renewable fiber (RRF) made from eucalyptus and acacia trees that can be harvested every 6 to 8 years – less than half as long as traditional-grown trees. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 5.40 lb |
LoCor Electronic Hardwound Towel Dispenser
Login to View Prices
LoCor Electronic Hardwound Towel Dispenser – Touchless Dispenser – 10.2″ Height x 13.6″ Width x 16.4″ Depth – Stainless – 1 Each
Additional information
| Weight | 8.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.35 × 14.17 × 10.67 in |
| Attribute13Name | D68001 |
| Attribute2Name | Stainless |
| Attribute14Name | |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute16Name | 1 Each |
| Manufacturer | Attribute10Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Brand Name | Attribute9Value |
| Attribute1Name | Electric Towel Dispenser |
| Attribute3Name | United States |
| Height | 10.2" |
| Attribute11Name | Electronic Hardwound Towel Dispenser |
| Attribute12Name | Hardwound |
| Attribute15Name | Electronic Hardwound Roll Towel Dispenser features advanced circuitry and extended battery life for an efficient hand-drying experience. High-capacity dispenser delivers a superior hygienic solution, cost-efficiently reducing changeouts and creating a cleaner, safer restroom. Sleek, reliable dispenser adds a modern, polished style to high-end washrooms. It is compatible with LoCor Hardwound Roll Towels (not included) that use rapidly renewable fiber (RRF) made from eucalyptus and acacia trees that can be harvested every 6 to 8 years – less than half as long as traditional-grown trees. |
| Attribute17Name | 5.40 lb |
| Dispenser Type | Touchless |
| Width | Attribute7Value |
| Depth | Attribute8Value |
| UPC | #N/A |
| MPN | D68001 |
| Brand | Solaris Paper |





















Reviews
There are no reviews yet.