TORK Roll Hand Towel White H71
Login to View Prices
TORK Roll Hand Towel White H71
TORK Roll Hand Towel White H71 – 1 Ply – 7.85″ Roll Diameter – White – Paper, Fiber – 6 / Carton
Additional information
| Weight | 22.9810 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 16.00 × 8.19 in |
| Roll Length | 1,000 ft |
| Core Size | 1.93" |
| Applicable Material | Skin |
| Dirt Types | Soil |
| Diameter | 7.8" |
| For Use With | Tork® H71 Towel Roll Dispensers – 771720, 771728, 772720, 772728 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Number of Towels/Wipes Per | 1,200 |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Ship Class Code | C |
| Product Packaging | Roll |
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towels |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Application | Hand Drying |
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 10073286658033 |
| MPN | 7171050 |
| Brand | Tork® |
| product-type | Paper Towel |
| environmentally-friendly | Yes |
| compatible-dispenser | <p>Tork H71 Hand Towel Dispensers</p> |
| product-color | White |
| color-family | White |
| product-material | Fiber |
| country-of-origin | United States |
| number-of-plys | 1 |
| width | 7.4" |
| brand-name | TORK |
| features | Absorbent |
| length | 1000 ft |
| manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| product-name | Roll Hand Towel White H71 |
| manufacturer-part-number | 7171050 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Tork Advanced Hand Towel Rolls offer 1,000' of paper towels for each roll to help reduce maintenance frequency. High-capacity rolls are designed for businesses seeking to provide their washroom with a combination of soft comfort and sustainability. Highly absorbent paper towels maintain a high-end appearance and are suitable for healthcare, manufacturing, industrial and educational facilities. FSC-certified material is made from fresh, wood-based fiber. One-ply rolls are compatible with Tork Electronic Hand Towel Roll Dispenser and Tork Mechanical Hand Towel Roll Dispenser (none included). Paper towels are certified with Tork Easy Handling packaging. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070289733.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 6 / Carton |
| maximum-roll-diameter | 7.85" |
| weight-approximate | 3.62 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.