Satco 11 Watt LED T8 Bulb – 11 W – 150 W Incandescent Equivalent Wattage – 1800 lm – Linear – T8 Size – Gloss White – Cool White Light Color – G13 Base – 50000 Hour – 6740.3°F (3726.8°C) Color Temperature – 82 CRI – 210° Beam Angle – Dimmable – 25 / Carton
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | LED Fluorescent Tube |
| Beam Angle | 210° |
| Environmental Certification | RoHS |
| Bulb Shape | Linear |
| Bulb Size Standard | T8 |
| Maximum Tube Life | 50000 Hour |
| Maximum Tube Power | 11 W |
| Luminous Flux | 1800 lm |
| Incandescent Equivalent Watta | 150 W |
| Energy Star | No |
| Dimmable | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Glass |
| Country Of Origin | China |
| Base | G13 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | Cool White |
| Color Rendering Index | 82 |
| Height | 1.1" |
| Width | 1.1" |
| Color Temperature | 6740.3°, F (3726.8°, C) |
| Brand Name | Satco |
| Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | 11 Watt LED T8 Bulb |
| Application/Usage | Room |
| Finishing | Gloss White |
| Manufacturer Part Number | S49936 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | T8 LED Tube Bulb illuminates rooms with 1, 800 lumens of cool white light (4000 Kelvin) using just 11 watts of energy. Highly efficient, LED bulb delivers long-lasting performance for up to 50, 000 hours. Dimmable bulb also features a medium bi-pin base and 82 CRI. |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 7.04 oz |













