Satco 13-watt Fluorescent T2 Spiral CFL Bulb – 13 W – 60 W Incandescent Equivalent Wattage – 120 V AC – 900 lm – Spiral – T2 Size – White Light Color – E26 Base – 12000 Hour – 4400.3°F (2426.8°C) Color Temperature – 82 CRI – Energy Saver – 4 / Box
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Compact Fluorescent Light Bulb |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Bulb Power | 13 W |
| Bulb Shape | Spiral |
| Bulb Size Standard | T2 |
| Maximum Bulb Life | 12000 Hour |
| Luminous Flux | 900 lm |
| Incandescent Equivalent Watta | 60 W |
| Energy Star | Yes |
| Dimmable | No |
| Diameter | 1.8" |
| Country Of Origin | China |
| Base | E26 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | White |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color Temperature | 4400.3°, F (2426.8°, C) |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Satco |
| Features | Energy Saver |
| Length | 4.1" |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | 13-watt Fluorescent T2 Spiral CFL Bulb |
| Application/Usage | Lamp |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | S6235 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This self-ballasted, fluorescent spiral bulb uses a smaller T2-size bulb that's designed to fit in most lamps. Using just 13 watts, this spiral bulb produces a warm white light at 2, 700 Kelvin. Nondimmable spiral bulb features a medium base and produces 900 lumens for 12, 000 hours. 120-volt spiral bulb is perfect for lighting areas where harsh, white light is not desired. Energy Star qualified and RoHS compliant. |
| Packaged Quantity | 4 / Box |
| Limited Warranty | 2 Year |
Satco 13-watt Fluorescent T2 Spiral CFL Bulb – 13 W – 60 W Incandescent Equivalent Wattage – 120 V AC – 900 lm – Spiral – T2 Size – White Light Color – E26 Base – 12000 Hour – 4400.3°F (2426.8°C) Color Temperature – 82 CRI – Ballast-free, Energy Saver, Instant On – 4 / Box
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Compact Fluorescent Light Bulb |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Bulb Power | 13 W |
| Bulb Shape | Spiral |
| Bulb Size Standard | T2 |
| Maximum Bulb Life | 12000 Hour |
| Luminous Flux | 900 lm |
| Incandescent Equivalent Watta | 60 W |
| Energy Star | Yes |
| Dimmable | No |
| Diameter | 1.8" |
| Country Of Origin | China |
| Base | E26 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | White |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color Temperature | 4400.3°, F (2426.8°, C) |
| Brand Name | Satco |
| Features | Instant On |
| Length | 4.1" |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | 13-watt Fluorescent T2 Spiral CFL Bulb |
| Application/Usage | Lamp |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | S6235CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This self-ballasted, fluorescent spiral bulb uses a smaller T2-size bulb that's designed to fit in most lamps. Using just 13 watts, this spiral bulb produces a warm white light at 2, 700 Kelvin. Nondimmable spiral bulb features a medium base and produces 900 lumens for 12, 000 hours. 120-volt spiral bulb is perfect for lighting areas where harsh, white light is not desired. Energy Star qualified and RoHS compliant. |
| Packaged Quantity | 4 / Box |
| Limited Warranty | 2 Year |
Satco 13-watt Fluorescent T2 Spiral CFL Bulb
Login to View Prices
Satco 13-watt Fluorescent T2 Spiral CFL Bulb – 13 W – 60 W Incandescent Equivalent Wattage – 120 V AC – 900 lm – Spiral – T2 Size – White Light Color – E26 Base – 12000 Hour – 4400.3°F (2426.8°C) Color Temperature – 82 CRI – Ballast-free, Energy Saver, Instant On – 4 / Box
Additional information
| Weight | 6.9400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.30 × 13.30 × 5.30 in |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute13Name | E26 |
| Attribute22Name | Satco Products, Inc |
| Color Temperature | Attribute18Value |
| Attribute2Name | RoHS |
| Attribute27Name | |
| Energy Star | Attribute9Value |
| Attribute25Name | 120 V AC |
| Length | 4.1" |
| Attribute15Name | No |
| Attribute12Name | China |
| Luminous Flux | Attribute7Value |
| Brand Name | Satco |
| Incandescent Equivalent Wat | Attribute8Value |
| Dimmable | Attribute10Value |
| Attribute17Name | 82 |
| Attribute20Name | Instant On |
| Attribute23Name | 13-watt Fluorescent T2 Spiral CFL Bulb |
| Attribute24Name | Lamp |
| Attribute26Name | S6235CT |
| Attribute28Name | This self-ballasted, fluorescent spiral bulb uses a smaller T2-size bulb that's designed to fit in most lamps. Using just 13 watts, this spiral bulb produces a warm white light at 2,700 Kelvin. Nondimmable spiral bulb features a medium base and produces 900 lumens for 12,000 hours. 120-volt spiral bulb is perfect for lighting areas where harsh, white light is not desired. Energy Star qualified and RoHS compliant. |
| Attribute29Name | 4 / Box |
| Attribute1Name | Compact Fluorescent Light Bulb |
| Attribute3Name | 13 W |
| Bulb Size Standard | T2 |
| Maximum Bulb Life | 12000 Hour |
| Attribute11Name | 1.8" |
| Attribute16Name | White |
| Attribute30Name | 2 Year |
| Attribute14Name | No |
| UPC | #N/A |
| MPN | S6235CT |
| Brand | Satco Products, Inc |




















Reviews
There are no reviews yet.