Satco PAR 30 LN LED Bulb – 12.50 W – 75 W Incandescent Equivalent Wattage – 120 V AC – 1000 lm – Parabolic Reflector – PAR30LN Size – Clear – Warm White Light Color – E26 Base – 25000 Hour – 4940.3°F (2726.8°C) Color Temperature – 90 CRI – 40° Beam Angle – Dimmable – 1 Each
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | LED Light Bulb |
| Beam Angle | 40° |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Bulb Power | 12.50 W |
| Bulb Shape | Parabolic Reflector |
| Bulb Size Standard | PAR30LN |
| Maximum Bulb Life | 25000 Hour |
| Luminous Flux | 1000 lm |
| Incandescent Equivalent Watta | 75 W |
| Energy Star | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | China |
| Base | E26 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Color | Warm White |
| Color Rendering Index | 90 |
| Color Temperature | 4940.3°, F (2726.8°, C) |
| Brand Name | Satco |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | PAR 30 LN LED Bulb |
| Finishing | Clear |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | S29431 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | LED PAR30LN Bulb features an energy-efficient design that uses nearly 85 percent less electricity than an incandescent bulb to minimize your operating costs. Solid-State LED lighting offers a 40-degree beam spread. Long-life design delivers up to 25, 000 hours of warm white light. 120-volt, dimmable bulb also features a 3, 000 Kelvin temperature, 90 CRI and medium base. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 4 oz |

















