Satco 40 Watt T8 Led Tube Light – 40 W – 120 V AC, 277 V AC – 5500 lm – Tubular – T8 Size – White – Cool White Light Color – Fa8 Base – 50000 Hour – 6740.3°F (3726.8°C) Color Temperature – 210° Beam Angle – Shatter Proof, Ballast-free – 10 / Carton
Additional information
| Brand | Satco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | LED Fluorescent Tube |
| Beam Angle | 210° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Bulb Shape | Tubular |
| Bulb Size Standard | T8 |
| Maximum Tube Life | 50000 Hour |
| Maximum Tube Power | 40 W |
| Luminous Flux | 5500 lm |
| Dimmable | No |
| Country Of Origin | China |
| Base | Fa8 |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6740.3°, F (3726.8°, C) |
| Brand Name | Satco |
| Features | Ballast-free |
| Length | 1996-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Product Name | 40 Watt T8 Led Tube Light |
| Application/Usage | Home |
| Finishing | White |
| Input Voltage | 277 V AC |
| Manufacturer Part Number | S29918 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Manufactured to commercial standards for reliable, consistent operation, LED Tubes deliver excellent overhead lighting with 4000 Kelvin, CRI of 82 and 5500 lumens. Its 40 watts is equivalent to 59-watt fluorescent light for cool white light for your office or home. T8 size (96") with single-pin (FA8) base and double-ended wiring fit many overhead fixtures. Type B tube is made with PET Coated Glass and ballast bypass. It is Damp location-rated and NSF Approved. Tubes are also cULus listed and RoHS Compliant and Lawful for sale in California.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 14.08 oz |















