Safety Zone Clear Powder Free Polyethylene Gloves – Small Size – Clear – Die Cut, Heat Sealed Edge, Embossed Grip, Powder-free, Latex-free, Silicone-free, Recyclable – For Food – 100 / Pack – 11.75″ Glove Length
Additional information
| Brand | The Safety Zone |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Length | 11.75" |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | Thailand |
| Brand Name | Safety Zone |
| Features | Recyclable |
| Manufacturer | The Safety Zone |
| Product Name | Clear Powder Free Polyethylene Gloves |
| Application/Usage | Food |
| Manufacturer Part Number | GDPE-SM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-density polyethylene gloves feature an embossed grip for better hold. They are most often used for light-duty tasks that require frequent glove changes. Powder-free, 11-3/4" long gloves have a loose fit for easy on-and-off applications and are especially useful in foodservice lines, deli counters and other high-volume applications. They comply with the provisions of the Federal Food, Drug and Cosmetic Act that allows repeated use in direct contact with food. Clear construction features die-cut and heat-sealed edges for dependable use. Gloves feature a 1 mil cuff thickness, 1 mil palm thickness and 1 mil finger thickness for more durable use.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
Safety Zone Clear Powder Free Polyethylene Gloves – Large Size – Clear – Die Cut, Heat Sealed Edge, Embossed Grip, Powder-free, Latex-free, Silicone-free, Recyclable – For Food – 100 / Pack – 11.75″ Glove Length
Additional information
| Brand | The Safety Zone |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Length | 11.75" |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | Thailand |
| Brand Name | Safety Zone |
| Features | Recyclable |
| Manufacturer | The Safety Zone |
| Product Name | Clear Powder Free Polyethylene Gloves |
| Application/Usage | Food |
| Manufacturer Part Number | GDPE-LG |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-density polyethylene gloves feature an embossed grip for better hold. They are most often used for light-duty tasks that require frequent glove changes. Powder-free, 11-3/4" long gloves have a loose fit for easy on-and-off applications and are especially useful in foodservice lines, deli counters and other high-volume applications. They comply with the provisions of the Federal Food, Drug and Cosmetic Act that allows repeated use in direct contact with food. Clear construction features die-cut and heat-sealed edges for dependable use. Size large gloves feature a 1 mil cuff thickness, 1 mil palm thickness and 1 mil finger thickness for more durable use.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
Safety Zone Clear Powder Free Polyethylene Gloves – Medium Size – Clear – Die Cut, Heat Sealed Edge, Embossed Grip, Powder-free, Latex-free, Silicone-free, Recyclable – For Food – 100 / Pack – 11.75″ Glove Length
Additional information
| Brand | The Safety Zone |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Length | 11.75" |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | Thailand |
| Brand Name | Safety Zone |
| Features | Recyclable |
| Manufacturer | The Safety Zone |
| Product Name | Clear Powder Free Polyethylene Gloves |
| Application/Usage | Food |
| Manufacturer Part Number | GDPE-MD |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-density polyethylene gloves feature an embossed grip for better hold. They are most often used for light-duty tasks that require frequent glove changes. Powder-free, 11-3/4" long gloves have a loose fit for easy on-and-off applications and are especially useful in foodservice lines, deli counters and other high-volume applications. They comply with the provisions of the Federal Food, Drug and Cosmetic Act that allows repeated use in direct contact with food. Clear construction features die-cut and heat-sealed edges for dependable use. Size medium gloves feature a 1 mil cuff thickness, 1 mil palm thickness and 1 mil finger thickness for more durable use.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |


















