Ergodyne ProFlex 7551 A5 Coated Waterproof Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 7551 A5 Coated Waterproof Gloves
Ergodyne ProFlex 7551 A5 Coated Waterproof Gloves – Nitrile, Latex Coating – Small Size – Orange – Water Proof, Machine Washable, Cut Resistant, Puncture Resistant, Abrasion Resistant, Slash Resistant, Superior Grip, Comfortable – For Handling Goods, Construction – 2 – 144 / Carton – 1.75″ Thickness x 10″ Glove Length
Additional information
| Weight | 28.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.28 × 16.55 × 11.43 in |
| Hand Specific | No |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Wrist Style | Knit Cuff |
| Glove Style | Coated |
| Thumb Style | Straight |
| Color(s) | Orange |
| Size Group | Small |
| Cut Resistance | ANSI Cut Level A5 |
| Global Product Type | Work Gloves, Cut Resistant |
| Powdering | Powder-Free |
| CE Score | 4X43E |
| Material(s) | HPPE |
| Length | 10" |
| Compliance Standards | ANSI A5 Cut Protection |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476179924 |
| MPN | 17992 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Work Gloves |
| size-standard | Small |
| quantity-per-container | 2 |
| glove-width | 6" |
| glove-length | 10" |
| glove-thickness | 1.75" |
| product-color | Orange |
| color-family | Orange |
| coating | Latex |
| country-of-origin | China |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Comfortable |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 7551-CASE |
| product-line | ProFlex |
| application-usage | Construction |
| manufacturer-part-number | 17992 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Made with brushed, acrylic-fleece liner (10 grams) and HPPE exterior (13 grams), these 7551 Waterproof Cut-Resistant Winter Work Gloves provide dual-layer comfort and warmth in cold weather. Fully coated latex and nitrile palm dip adds waterproof protection to keep your hands warm and dry. Gloves are uniquely designed not to compromise dexterity while continuously providing warmth. Elastic wrist comfortably molds to your skin without constant readjustment or hindering mobility. Wear these thermal gloves in dry, cool and cold environments while handling tools. Gloves are tested and approved to ANSI level 5 to prevent hands from cuts, punctures and abrasions. Machine-wash gloves to wear the next day.</p> |
| packaged-quantity | 144 / Carton |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.