Safco Uber Big and Tall Guest Chair

Login to View Prices
Safco Uber Big and Tall Guest Chair – Black Vinyl, Foam Seat – Steel Frame – Sled Base – 1 Each
Safco Uber Big and Tall Guest Chair

Login to View Prices
Safco Uber Big and Tall Guest Chair – Black Vinyl, Foam Seat – Steel Frame – Sled Base – 1 Each
Safco Uber Big and Tall Guest Chair

Login to View Prices
Safco Uber Big and Tall Guest Chair – Black Vinyl, Foam Seat – Steel Frame – Sled Base – 1 Each
Safco Uber Big and Tall Guest Chair

Login to View Prices
Safco Uber Big and Tall Guest Chair – Black Vinyl, Foam Seat – Steel Frame – Sled Base – 1 Each
Safco Uber Big and Tall Guest Chair

Login to View Prices
Safco Uber Big and Tall Guest Chair – Black Vinyl, Foam Seat – Steel Frame – Sled Base – 1 Each
Safco Uber Big and Tall Guest Chair – Black Vinyl, Foam Seat – Steel Frame – Sled Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Seat Material | Foam |
| Seat Width | 23" |
| Seat Depth | 20.50" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 19.50" |
| Back Height | 19.50" |
| Back Width | 22.50" |
| Base Shape | Sled |
| Maximum Recommended Usage Time | 24 Hour |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 35.8" |
| Width | 27.3" |
| Depth | 29.5" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Brand Name | Safco |
| Features | Reinforced |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Name | Uber Big and Tall Guest Chair |
| Product Line | Uber |
| Manufacturer Part Number | 3492BV |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Guest chair is designed for multi-shift, intensive-use environments, especially for the big and tall person. Weight capacity is 500 lb. An extra-wide and deep seat with thick cushioned foam provides long-term comfort. Chair is rated for 24/7 use and upholstered with 100 percent vinyl. Seat size is 23" wide x 20-1/2" deep. Back size is 22-1/2" wide x 19-1/2" high. Sled-base frame has built-in arm pads and is made of 16-gauge reinforced steel. Guest chair meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |












