Lorell Big & Tall Mesh Back Chair – Fabric Seat – Black – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Metal |
| Seat Material | Fabric |
| Swivel | Yes |
| Assembly Description | Preassembled |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Minimum Seat Height | 17.75" |
| Maximum Seat Height | 19.62" |
| Arm Material | Polyurethane |
| Back Style | Mesh |
| Lumbar Support | Yes |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Seat Glide | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 44.6" |
| Width | 29.5" |
| Depth | 27.5" |
| Maximum Load Capacity | 350 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Multi-task Control |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Big & Tall Mesh Back Chair |
| Manufacturer Part Number | 40210 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Big & Tall Mesh Back Chair features a high weight capacity to welcome more users and a breathable mesh back with built-in lumbar support for conforming comfort. Other comfort features include pneumatic seat-height adjustment from 17-3/4" to 19-5/8", back-height adjustment, seat-glide mechanism, 360-degree swivel, tilt, tilt tension and multi-task control. Polyurethane-padded arms pivot and adjust in height to optimize your position. Metal base is equipped with smooth-rolling dual-wheel casters. Cushioned seat is upholstered in fabric. Weight capacity is 350 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065354801.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Big & Tall Mesh Back Chair – Fabric Seat – Black – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Metal |
| Seat Material | Fabric |
| Swivel | Yes |
| Assembly Description | Preassembled |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Minimum Seat Height | 17.75" |
| Maximum Seat Height | 19.62" |
| Arm Material | Polyurethane |
| Back Style | Mesh |
| Lumbar Support | Yes |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Seat Glide | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 44.6" |
| Width | 29.5" |
| Depth | 27.5" |
| Maximum Load Capacity | 350 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Multi-task Control |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Big & Tall Mesh Back Chair |
| Manufacturer Part Number | 40210 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Big & Tall Mesh Back Chair features a high weight capacity to welcome more users and a breathable mesh back with built-in lumbar support for conforming comfort. Other comfort features include pneumatic seat-height adjustment from 17-3/4" to 19-5/8", back-height adjustment, seat-glide mechanism, 360-degree swivel, tilt, tilt tension and multi-task control. Polyurethane-padded arms pivot and adjust in height to optimize your position. Metal base is equipped with smooth-rolling dual-wheel casters. Cushioned seat is upholstered in fabric. Weight capacity is 350 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065354801.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |




















