Lorell Leather Deluxe Big/Tall Chair – Black Bonded Leather Seat – Black Bonded Leather Back – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Chrome Steel |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 21.50" |
| Seat Depth | 20" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 19.63" |
| Maximum Seat Height | 23.25" |
| Back Material | Bonded Leather |
| Back Color | Black |
| Arm Material | Chromed Steel |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 46.9" |
| Width | 22.9" |
| Depth | 30.3" |
| Maximum Load Capacity | 450 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Tilt Tension |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Leather Deluxe Big/Tall Chair |
| Product Line | Big & Tall |
| Manufacturer Part Number | 40206 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Deluxe Big and Tall Chair supports weight up to 450 lb. and offers the bonded leather upholstery on the thickly cushioned seat and back. Chromed steel arms have soft pads to rest your arms. The 29" diameter five-star base is made of shiny chromed steel for durability and is equipped with casters for easy mobility. Comfort features include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, normal tilt with lock and tilt tension adjustment.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |












