S.F. 1 Standard Staples, 0.25″ Leg, 0.5″ Crown, Steel, 5,000/Pack, 5 Packs/Box
Login to View Prices
5856 in stock
SKU:
SWIS7035101S
Categories: Desktop Tools & Accessories, SCHOOL SUPPLIES
Swingline® standard staples undergo a seven-point quality check to ensure they will provide dependable, easy stapling performance. Sharp chisel point on each leg ensures less jamming and secure paper fastening. Choose Swingline® Standard Staples for 15% fewer misforms than the competition.
Additional information
| Weight | 1.9040 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.79 × 4.29 × 1.61 in |
| Color Family | Silver |
| Point Style | Chisel |
| Interpack Quantity Descript | 5,000/Pack, 5 Packs/Box |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Silver |
| Staples per Strip/Cartridge | 210 |
| Staple Collation | Full-Strip |
| Leg Length | 0.25" |
| Crown Size | 0.5" |
| Material(s) | Steel |
| Sheet Capacity | 20 |
| Global Product Type | Standard Staples |
| For Use With | Standard Full-Strip Staplers |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 074711351010 |
| MPN | S7035101S |
| Brand | Swingline® |
Be the first to review “S.F. 1 Standard Staples, 0.25″ Leg, 0.5″ Crown, Steel, 5,000/Pack, 5 Packs/Box” Cancel reply
















Reviews
There are no reviews yet.