InPower One-Finger 3-in-1 Desktop Stapler with Antimicrobial Protection, 28-Sheet Capacity, Red/Silver
Login to View Prices
164 in stock
Choose a pro for paperwork; choose InPower® One-Finger™ 3-in-1 Desktop Staplers. One-Finger™ Technology makes stapling 80% easier than it would be with conventional staplers, and No-Jam™ Technology ensures hassle-free performance, no matter the size of the workload. Rugged, injection-molded plastic body and die-cast metal mechanism provide long-lasting durability, while an embedded Agion® silver-ion based agent delivers excellent antimicrobial product protection. A full-travel 180° hinge accommodates both stapling and tacking tasks, and its smooth action pairs with its soft, contoured grip to provide a comfortable-use experience whether you’re stapling papers atop a desk or tacking up notices on bulletin board. Built-in staple remover makes it easy to reverse course whether you’re stapling or tacking, and a hidden staple-storage compartment in the stapler’s rubberized, non-slip base accommodates two full strips of staples. To make shopping for refills easy, this stapler accepts all standard staples; but to maintain optimum performance, genuine Bostitch® standard staples are recommended.
Additional information
| Weight | 1.1200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.75 × 3.20 × 1.70 in |
| Disclaimer Statement | Agion® is a registered trademark of Sciessent®. For more information on Agion® Antimicrobial visit their website. This product does not protect users or others against bacteria, viruses, germs or disease organisms. |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Replacement Staples | Bostitch® 1901 |
| Throat Depth | 4.5" |
| Color(s) | Red/Silver |
| Sheet Capacity | 28 |
| Footnote 1 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Leg Size | 0.25" |
| Crown Size | 0.5" |
| Type of Staple Used | Standard |
| Staple Loading | Top |
| Power Source(s) | Manual |
| High Capacity Stapling | No |
| Tacking | Yes |
| Staple Capacity | Full Strip (210 Staples) |
| Color Family | Red |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Flat Clinch Plate | No |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Global Product Type | Full-Size Desktop Staplers |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 842048011170 |
| MPN | 1117 |
| Brand | Bostitch® |
















Reviews
There are no reviews yet.