uniball™ Roller Rollerball Pen
Login to View Prices
uniball™ Roller Rollerball Pen
uniball™ Roller Rollerball Pen – Micro Pen Point – 0.5 mm Pen Point Size – Black Liquid Ink – Black Barrel – 36 Pack
Additional information
| Weight | 0.7200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.88 × 3.25 × 2.75 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Global Product Type | Rollerball Pens |
| Pen Type | Rollerball Pen |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Style | Stick |
| Pen Cap Color(s) | Black |
| Erasable Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Point Size Type | Extra-Fine |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pen Barrel Color(s) | Black |
| Airplane-Safe Ink | No |
| Pen Grip Type | Smooth |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Pen Point Size | 0.5 mm |
| Total Recycled Content Perc | 80% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 80% |
| Color Family | Black |
| Special Ink Properties | Chemical-Dye Water-Based Ink |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 030246006566 |
| MPN | 1921065 |
| Brand | uniball® |
| product-type | Rollerball Pen |
| barrel-color | Black |
| clip-material | Metal |
| pen-point | Micro |
| country-of-origin | Japan |
| ink-color | Black |
| recycled | Yes |
| recycled-content | 0.8 |
| post-consumer-waste | 0.8 |
| assembly-required | No |
| brand-name | uniball™ |
| features | Pocket Clip |
| manufacturer | uni-ball Corporation |
| product-line | Classic |
| ink-type | Liquid |
| manufacturer-part-number | 1921065 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Stock your office, home or classroom with Roller Rollerball Stick Pens, featuring a strong, long-lasting tip. Pens provide effortless writing and deliver the silky-smooth glide of a fountain pen without smudging. Micro point (0.5mm) produces neat, precise lines for intricate writing and super-fine detailing for drawings or diagrams. Capped pens are useful for taking notes, making lists, signing checks and legal documents and embellishing projects. Innovative, uni Super Ink technology effectively entraps liquid ink into the paper, producing fraud-resistant, fade-resistant and water-resistant documents that prevent check washing and bleaching. Environmentally conscious, sleek design is made with recycled material.</p> |
| packaged-quantity | 36 Pack |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.