Sharpie S-Gel Pens – Medium Pen Point – 0.7 mm Pen Point Size – Black Gel-based Ink – White Metal Barrel – 8 / Pack
Additional information
| Weight | 40.7400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.54 × 14.17 × 11.81 in |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute12Name | Sharpie |
| Manufacturer Website Addres | |
| Packaged Quantity | 8 / Pack |
| Attribute13Name | Smooth Writing |
| Attribute20Name | <p>The Sharpie S-Gel features no-smear, no-bleed technology to deliver an exceptional writing experience. It features intensely bold colors for always vivid writing while the contoured rubber grip provides a comfortable writing experience during any writing task. Sleek design and matte finish make it a pen you'll be hesitant to loan out. Sharpie S-Gel offers a smooth writing experience at home, school or the office.</p> |
| Attribute17Name | Gel-based |
| Attribute14Name | Newell Brands |
| Attribute16Name | S-Gel |
| Attribute15Name | S-Gel Pens |
| Attribute2Name | Contoured |
| Attribute11Name | No |
| Attribute3Name | 0.7 mm |
| Grip Material | Rubber |
| Attribute1Name | Gel Pen |
| Barrel Material | Metal |
| UPC | #N/A |
| MPN | 11577CT |
| Brand | Newell Brands |
| product-type | Gel Pen |
| grip-type | Contoured |
| pen-point-size | 0.7 mm |
| barrel-color | White |
| pen-point | Medium |
| country-of-origin | United States |
| ink-color | Black |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| brand-name | Sharpie |
| features | Smooth Writing |
| manufacturer | Newell Brands |
| product-line | S-Gel |
| ink-type | Gel-based |
| manufacturer-part-number | 2169762 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>The Sharpie S-Gel features no-smear, no-bleed technology to deliver an exceptional writing experience. It features intensely bold colors for always vivid writing while the contoured rubber grip provides a comfortable writing experience during any writing task. Sleek design and matte finish make it a pen you'll be hesitant to loan out. Sharpie S-Gel offers a smooth writing experience at home, school or the office.</p> |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.