FriXion Clicker Erasable Gel Pen
Login to View Prices
FriXion Clicker Erasable Gel Pen
FriXion Clicker Erasable Gel Pen – Extra Fine Pen Point – 0.5 mm Pen Point Size – Refillable – Retractable – Black Gel-based Ink – White Barrel – 1 Dozen
Additional information
| Weight | 0.3400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.80 × 3.00 × 1.25 in |
| Manufacturer Pen Refill # | 77330 |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | FriXion Ball® Clicker Erasable |
| Pen Barrel Color(s) | White |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Visible Ink Supply | No |
| Refillable (Yes/No) | Yes |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Special Ink Properties | Water-Based Gel |
| Pen Type | Gel Pen |
| Global Product Type | Gel Pens |
| Pen Point Size Type | Extra-Fine |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Pen Point Size | 0.5 mm |
| Color Family | Black |
| Pen Grip Type | Dimpled Rubber |
| Erasable Ink | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 072838151285 |
| MPN | PIL15128 |
| Brand | Pilot® |
| product-type | Gel Pen |
| retractable | Yes |
| barrel-color | White |
| pen-point | Extra Fine |
| erasable | Yes |
| country-of-origin | Japan |
| ink-color | Black |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| brand-name | FriXion |
| features | Tear Resistant |
| manufacturer | Pilot Corporation |
| product-name | Clicker Erasable Gel Pen |
| refillable | Yes |
| ink-type | Gel-based |
| manufacturer-part-number | 15128 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Part of the Pilot's Design Collection, these FriXion Clicker Erasable Gel Pens combine the convenience of a retractable with incredible, erasable FriXion ink. Erase and rewrite repeatedly without damaging documents. Thermo-sensitive, gel ink formula disappears with erasing friction of latex-free, rubber plug eraser on the pen. Erasing leaves no residue or debris. Pen can write on the same spot that has been erased. Retractable gel pen delivers smooth-writing gel ink and is not recommended for signatures, examination papers or official documents where writing needs to remain permanent or for exposure to extreme temperatures. Retract by pressing the clip down.</p> |
| packaged-quantity | 1 Dozen |
| weight-approximate | 5.44 oz |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.