U Brands Catalina Soft Touch Porous Pens
Login to View Prices
U Brands Catalina Soft Touch Porous Pens
U Brands Catalina Soft Touch Porous Pens – 0.7 mm Pen Point Size – Matte Midnight Black Barrel – 12 / Pack
Additional information
| Weight | 0.2400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.51 × 0.48 × 0.43 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Archival-Quality Ink | Yes |
| Airplane-Safe Ink | Yes |
| Permanent/Washable Ink | Permanent |
| Pen Point Size Type | Fine |
| Compliance Standards | ACMI AP Non-Toxic Certified |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | Catalina Soft Touch |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Pen Tip Type | Needle |
| Pen Type | Porous Point Pen |
| Global Product Type | Porous Point Pens |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Style | Stick |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Pen Cap Color(s) | Black |
| Erasable Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Barrel Color(s) | Black |
| Low-Viscosity Ink | Yes |
| Pen Grip Type | Smooth |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 843463150079 |
| MPN | 5007U01-24 |
| Brand | U Brands |
| product-type | Porous Point Pen |
| barrel-color | Matte Midnight Black |
| country-of-origin | China |
| height | 0.48" |
| width | 0.43" |
| brand-name | U Brands |
| features | Comfortable |
| length | 5.51" |
| manufacturer | U Brands |
| product-name | Catalina Soft Touch Porous Pens |
| product-line | Catalina |
| manufacturer-part-number | 5007U01-24 |
| manufacturer-website-address | |
| packaged-quantity | 12 / Pack |
| weight-approximate | 3.84 oz |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.