uni® Posca PC-3M Paint Markers
Login to View Prices
uni® Posca PC-3M Paint Markers
uni® Posca PC-3M Paint Markers – Fine Marker Point – Multicolor Water Based, Pigment-based Ink – 16 / Pack
Additional information
| Weight | 45.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.60 × 7.90 × 7.30 in |
| Recycled | No |
| Ink Color | Multicolor |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute17Name | Uncap your imagination with POSCA PC-3M Paint Markers, featuring water-based paint to customize, create, decorate and mark anything that inspires you. Fine, bullet tip (0.9 to 1.3mm) is designed for all types of professions including artists, hobbyists, decorators, surfers, skaters and more. Use these markers for coloring, line drawing and ornamentation on a multitude of surfaces. Dilute, mix and blend the paint ink to create stunning effects for your indoor or outdoor projects. POSCA paint ink is permanent on porous surfaces and erasable on most smooth, nonporous materials. Nontoxic, opaque paint will empower your creativity. |
| Attribute15Name | PC3M16C |
| Attribute1Name | Paint Marker |
| Attribute3Name | Fine |
| Additional Information | Marker Point Size: 0.9-1.3mm |
| Attribute13Name | Opaque Matte |
| Attribute12Name | Posca |
| Attribute11Name | Posca PC-3M Paint Markers |
| Attribute2Name | Comfort |
| Attribute14Name | Pigment-based |
| Attribute16Name | |
| UPC | #N/A |
| MPN | 201020CT |
| Brand | uni-ball Corporation |
| product-type | Paint Marker |
| grip-type | Comfort |
| marker-point | Fine |
| country-of-origin | Japan |
| assembly-required | No |
| brand-name | uni® |
| features | Click-seal Cap |
| manufacturer | uni-ball Corporation |
| product-name | Posca PC-3M Paint Markers |
| product-line | Posca |
| finishing | Opaque Matte |
| ink-type | Pigment-based |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Uncap your imagination with POSCA PC-3M Paint Markers, featuring water-based paint to customize, create, decorate and mark anything that inspires you. Fine, bullet tip (0.9 to 1.3mm) is designed for all types of professions including artists, hobbyists, decorators, surfers, skaters and more. Use these markers for coloring, line drawing and ornamentation on a multitude of surfaces. Dilute, mix and blend the paint ink to create stunning effects for your indoor or outdoor projects. POSCA paint ink is permanent on porous surfaces and erasable on most smooth, nonporous materials. Nontoxic, opaque paint will empower your creativity. |
| packaged-quantity | 16 / Pack |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.