Roaring Spring WB Engineering Book Green 11″x9″ – 80 Sheets – 160 Pages – Back Ruling Surface – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 0.50″ x 9″ x 11″ – Green Tint Paper – Black Binding – Heavyweight Sheet, Printed, Snag Proof, Hole-punched, Double Pocket – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Sheet Color | Green Tint |
| Basis Weight | 20 lb |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Back |
| Back Ruling Type | Grid Ruled |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 0.50" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Double Pocket |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | WB Engineering Book Green 11"x9" |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 11382cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Part of the Signature Collection, these Engineering Notebooks are covered and spiral-bound for durability. Heavyweight paper reduces bleed. The 20 lb. paper features a frame front with a 1/2" margin and a 5 x 5 enclosed grid on the back for precise sketches, record-keeping and notes. Each 9" x 11" notebook contains 80 sheets and an oversized double pocket under the cover for storing loose paper. Perforated, 8-1/2" x 11" sheets and cover are three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring WB Engineering Book Green 11″x9″ – 80 Sheets – 160 Pages – Back Ruling Surface – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 0.50″ x 9″ x 11″ – Green Tint Paper – Black Binding – Heavyweight Sheet, Printed, Snag Proof, Hole-punched, Double Pocket – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Sheet Color | Green Tint |
| Basis Weight | 20 lb |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Back |
| Back Ruling Type | Grid Ruled |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 0.50" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Double Pocket |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | WB Engineering Book Green 11"x9" |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 11382cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Part of the Signature Collection, these Engineering Notebooks are covered and spiral-bound for durability. Heavyweight paper reduces bleed. The 20 lb. paper features a frame front with a 1/2" margin and a 5 x 5 enclosed grid on the back for precise sketches, record-keeping and notes. Each 9" x 11" notebook contains 80 sheets and an oversized double pocket under the cover for storing loose paper. Perforated, 8-1/2" x 11" sheets and cover are three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |












