Roaring Spring Usda Certified Bio-Preferred Junior Size Legal Pads
Login to View Prices
Roaring Spring USDA Certified Bio-Preferred Junior Size Legal Pads – 40 Sheets – 80 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 8″ x 5″ – 3″ x 5″ x 8″ – White Paper – Green Binding – Chipboard Cover – Recycled – 12 / Pack
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 8" x 5" |
| Sheet Type | Printed |
| Environmental Certification | BioPreferred |
| Number Of Pages | 80 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Jr.Legal |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 40 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Color | Green |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Double Red Margin |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | USDA Certified Bio-Preferred Junior Size Legal Pads |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 24316 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bio-preferred Legal Pad contains 20 lb. writing paper made with 30 percent post-agricultural bio-fiber produced from sugarcane residue and a high percentage of post-consumer material. Pad is a USDA Bio-Preferred product. High-performance, smooth paper allows writing on both sides. It features legal ruling in blue and red double-margin lines. Each pad contains 40 sheets that are microperforated for easy removal to a size of 5" x 7-1/4". The 34 point chipboard back adds stability and offers reliable writing support. Pad is stapled and taped at the top for easy use by the left-handed or right-handed.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
Roaring Spring Usda Certified Bio-Preferred Junior Size Legal Pads
Login to View Prices
Roaring Spring USDA Certified Bio-Preferred Junior Size Legal Pads – 40 Sheets – 80 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 8″ x 5″ – 3″ x 5″ x 8″ – White Paper – Green Binding – Chipboard Cover – Recycled – 12 / Pack
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 8" x 5" |
| Sheet Type | Printed |
| Environmental Certification | BioPreferred |
| Number Of Pages | 80 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Jr.Legal |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 40 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Color | Green |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Double Red Margin |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | USDA Certified Bio-Preferred Junior Size Legal Pads |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 24316 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bio-preferred Legal Pad contains 20 lb. writing paper made with 30 percent post-agricultural bio-fiber produced from sugarcane residue and a high percentage of post-consumer material. Pad is a USDA Bio-Preferred product. High-performance, smooth paper allows writing on both sides. It features legal ruling in blue and red double-margin lines. Each pad contains 40 sheets that are microperforated for easy removal to a size of 5" x 7-1/4". The 34 point chipboard back adds stability and offers reliable writing support. Pad is stapled and taped at the top for easy use by the left-handed or right-handed.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |












