Roaring Spring Enviroshades Recycled Legal Pads 3 Pack 85 X 1175 40 Sheets Assorted Colors
Login to View Prices
Roaring Spring Enviroshades Recycled Legal Pads, 3 Pack, 8.5″ x 11.75″ 40 Sheets, Assorted Colors – 40 Sheets – 80 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11 3/4″ x 8 1/2″ – 0.75″ x 8.5″ x 11.8″ – Orchid, Blue, Green Paper – Orchid, Blue, Green Binding – Recycled – 3 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 11 3/4" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 80 |
| Product Condition | New |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 40 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Color | Green |
| Country Of Origin | India |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.75" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 11.8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Enviroshades Recycled Legal Pads, 3 Pack, 8.5" x 11.75" 40 Sheets, Assorted Colors |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Enviroshades |
| Manufacturer Part Number | 74100 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brighten up your desk using these writing pads with color paper. Each Enviroshades Legal Pad contains 40 sheets of writing paper. Smooth, pastel, 15 lb. recycled paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. The 8-1/2" x 11-3/4" sheets are microperforated for easy removal. Tearout size is 8-1/2" x 11". Thick chipboard backs (34 point) add stability and offer writing support. Sheets and backs are stapled and tapebound.</p> |
| Packaged Quantity | 3 / Carton |












