Roaring Spring Enviroshades Case of Recycled Legal Pads 18 Three Packs 85 X 1175 40 Sheets Assorted Colors
Login to View Prices
Roaring Spring Enviroshades Case of Recycled Legal Pads, 18 Three Packs, 8.5″ x 11.75″ 40 Sheets, Assorted Colors – 40 Sheets – 80 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11 3/4″ x 8 1/2″ – 0.75″ x 8.5″ x 11.8″ – Orchid, Blue, Green Paper – Orchid, Blue, Green Binding – Chipboard Cover – Recycled – 3 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 11 3/4" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 80 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 40 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Location | Edge |
| Binding Color | Green |
| Country Of Origin | India |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.75" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Double Red Margin |
| Length | 11.8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Enviroshades Case of Recycled Legal Pads, 18 Three Packs, 8.5" x 11.75" 40 Sheets, Assorted Colors |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Enviroshades |
| Manufacturer Part Number | 74100cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <P>Roaring Spring Enviroshades Case of Recycled Legal Pads, 18 Three Packs, 8.5" x 11.75" 40 Sheets, Assorted Colors</li> </p> |
| Packaged Quantity | 3 / Carton |
Roaring Spring Enviroshades Case of Recycled Legal Pads 18 Three Packs 85 X 1175 40 Sheets Assorted Colors
Login to View Prices
Roaring Spring Enviroshades Case of Recycled Legal Pads, 18 Three Packs, 8.5″ x 11.75″ 40 Sheets, Assorted Colors – 40 Sheets – 80 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11 3/4″ x 8 1/2″ – 0.75″ x 8.5″ x 11.8″ – Orchid, Blue, Green Paper – Orchid, Blue, Green Binding – Chipboard Cover – Recycled – 3 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 11 3/4" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 80 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 40 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Location | Edge |
| Binding Color | Green |
| Country Of Origin | India |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.75" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Double Red Margin |
| Length | 11.8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Enviroshades Case of Recycled Legal Pads, 18 Three Packs, 8.5" x 11.75" 40 Sheets, Assorted Colors |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Enviroshades |
| Manufacturer Part Number | 74100cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <P>Roaring Spring Enviroshades Case of Recycled Legal Pads, 18 Three Packs, 8.5" x 11.75" 40 Sheets, Assorted Colors</li> </p> |
| Packaged Quantity | 3 / Carton |
Roaring Spring Enviroshades Case of Recycled Legal Pads 18 Three Packs 85 X 1175 40 Sheets Assorted Colors
Login to View Prices
Roaring Spring Enviroshades Case of Recycled Legal Pads, 18 Three Packs, 8.5″ x 11.75″ 40 Sheets, Assorted Colors – 40 Sheets – 80 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11 3/4″ x 8 1/2″ – 0.75″ x 8.5″ x 11.8″ – Orchid, Blue, Green Paper – Orchid, Blue, Green Binding – Chipboard Cover – Recycled – 3 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 11 3/4" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 80 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 40 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Location | Edge |
| Binding Color | Green |
| Country Of Origin | India |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.75" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Double Red Margin |
| Length | 11.8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Enviroshades Case of Recycled Legal Pads, 18 Three Packs, 8.5" x 11.75" 40 Sheets, Assorted Colors |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Enviroshades |
| Manufacturer Part Number | 74100cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <P>Roaring Spring Enviroshades Case of Recycled Legal Pads, 18 Three Packs, 8.5" x 11.75" 40 Sheets, Assorted Colors</li> </p> |
| Packaged Quantity | 3 / Carton |
Roaring Spring Enviroshades Case of Recycled Legal Pads 18 Three Packs 85 X 1175 40 Sheets Assorted Colors
Login to View Prices
Roaring Spring Enviroshades Case of Recycled Legal Pads, 18 Three Packs, 8.5″ x 11.75″ 40 Sheets, Assorted Colors – 40 Sheets – 80 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11 3/4″ x 8 1/2″ – 0.75″ x 8.5″ x 11.8″ – Orchid, Blue, Green Paper – Orchid, Blue, Green Binding – Chipboard Cover – Recycled – 3 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 11 3/4" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 80 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 40 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Location | Edge |
| Binding Color | Green |
| Country Of Origin | India |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.75" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Double Red Margin |
| Length | 11.8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Enviroshades Case of Recycled Legal Pads, 18 Three Packs, 8.5" x 11.75" 40 Sheets, Assorted Colors |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Enviroshades |
| Manufacturer Part Number | 74100cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <P>Roaring Spring Enviroshades Case of Recycled Legal Pads, 18 Three Packs, 8.5" x 11.75" 40 Sheets, Assorted Colors</li> </p> |
| Packaged Quantity | 3 / Carton |












