Roaring Spring Covered Engineering Pad – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Glued – Back Ruling Surface – 5 Horizontal Squares – 5 Vertical Squares – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 1.20″ x 8.5″ x 11″ – Green Paper – BuffCloth Cover – Heavyweight, Hole-punched, Perforated, Bond Paper, Tear Proof – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Cloth |
| Cover Color | Buff |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Back |
| Back Ruling Type | Grid Ruled |
| Number Of Front Horizontal Sq | 5 |
| Number Of Front Vertical Squa | 5 |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Height | 1.20" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Tear Proof |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Covered Engineering Pad |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Signature |
| Manufacturer Part Number | 95371cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Part of the Signature Collection, these Engineering Notepads are covered and tape-bound for extra durability. Heavyweight paper reduces bleed. The 20 lb. paper features a frame front with a 1/2" margin and a 5 x 5 enclosed grid on the back for precise sketches, record-keeping and notes. Each clothbound pad contains 80 sheets. Perforated, 8-1/2" x 11" sheets and cover are three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring Covered Engineering Pad – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Glued – Back Ruling Surface – 5 Horizontal Squares – 5 Vertical Squares – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 1.20″ x 8.5″ x 11″ – Buff Paper – BuffCloth Cover – Heavyweight, Hole-punched, Perforated, Bond Paper, Tear Proof – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Cloth |
| Cover Color | Buff |
| Sheet Color | Buff |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Back |
| Back Ruling Type | Grid Ruled |
| Number Of Front Horizontal Sq | 5 |
| Number Of Front Vertical Squa | 5 |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Height | 1.20" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Tear Proof |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Covered Engineering Pad |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Signature |
| Manufacturer Part Number | 95370cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Part of the Signature Collection, these Engineering Notepads are covered and tape-bound for extra durability. Heavyweight paper reduces bleed. The 20 lb. paper features a frame front with a 1/2" margin and a 5 x 5 enclosed grid on the back for precise sketches, record-keeping and notes. Each clothbound pad contains 80 sheets. Perforated, 8-1/2" x 11" sheets and cover are three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring Covered Engineering Pad – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Glued – Back Ruling Surface – 5 Horizontal Squares – 5 Vertical Squares – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 1.20″ x 8.5″ x 11″ – Green Paper – BuffCloth Cover – Heavyweight, Hole-punched, Perforated, Bond Paper, Tear Proof – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Cloth |
| Cover Color | Buff |
| Sheet Color | Green |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Back |
| Back Ruling Type | Grid Ruled |
| Number Of Front Horizontal Sq | 5 |
| Number Of Front Vertical Squa | 5 |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Height | 1.20" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Tear Proof |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Covered Engineering Pad |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Signature |
| Manufacturer Part Number | 95371cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Part of the Signature Collection, these Engineering Notepads are covered and tape-bound for extra durability. Heavyweight paper reduces bleed. The 20 lb. paper features a frame front with a 1/2" margin and a 5 x 5 enclosed grid on the back for precise sketches, record-keeping and notes. Each clothbound pad contains 80 sheets. Perforated, 8-1/2" x 11" sheets and cover are three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring Covered Engineering Pad – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Glued – Back Ruling Surface – 5 Horizontal Squares – 5 Vertical Squares – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 1.20″ x 8.5″ x 11″ – Buff Paper – BuffCloth Cover – Heavyweight, Hole-punched, Perforated, Bond Paper, Tear Proof – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Cloth |
| Cover Color | Buff |
| Sheet Color | Buff |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Back |
| Back Ruling Type | Grid Ruled |
| Number Of Front Horizontal Sq | 5 |
| Number Of Front Vertical Squa | 5 |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Glued |
| Height | 1.20" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Tear Proof |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Covered Engineering Pad |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Signature |
| Manufacturer Part Number | 95370cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Part of the Signature Collection, these Engineering Notepads are covered and tape-bound for extra durability. Heavyweight paper reduces bleed. The 20 lb. paper features a frame front with a 1/2" margin and a 5 x 5 enclosed grid on the back for precise sketches, record-keeping and notes. Each clothbound pad contains 80 sheets. Perforated, 8-1/2" x 11" sheets and cover are three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |















