Roaring Spring Black Marble Composition Book – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – 20 lb Basis Weight – 10 1/4″ x 7 7/8″ – 0.50″ x 7.9″ x 10.3″ – White Paper – Black Binding – Black Marble Marble Clay, White Cover – Hard Cover, Heavyweight, Durable Cover, Class Schedule – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Notebook |
| Sheet Size | 10 1/4" x 7 7/8" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Clay |
| Cover Color | White |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Cover Design | Marble |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.50" |
| Width | 7.9" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Class Schedule |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Black Marble Composition Book |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 77475 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Composition book contains 80 sheets of 15 lb., 5 x 5 quad-ruled paper. Ideal for school lab reports and note-taking. Design features a center-sewn hard cover.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











