Roaring Spring EnviroNotes 1-Subject Notebook – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11″ x 9″ – 0.38″ x 9″ x 11″ – White Paper – Black Binding – Recycled – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 11" x 9" |
| Sheet Type | Printed |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | BioPreferred |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Kraft |
| Cover Color | Green |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Color | Red |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Height | 0.38" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Coil Locked |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | EnviroNotes 1-Subject Notebook |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Environotes |
| Manufacturer Part Number | 13362cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Environotes BioBased Notebook with double pocket is perfect for the environmentally conscious. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance. Smooth, white, 20 lb. writing paper is college-ruled with a red margin line and is microperforated for easy, clean removal. Paper is produced from 30 percent sugarcane post-agricultural fiber and post-consumer content. High-performance sheets allow writing on both sides. Notebook carries the USDA Bio-Preferred Certification. Front covers are produced from recycled, 25 point Reprise board and come in assorted Earthtone colors: dark red, black, dark blue and green. Back cover is made of heavy-duty, 50 point gray chipboard. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring EnviroNotes 1-Subject Notebook – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11″ x 9″ – 0.38″ x 9″ x 11″ – White Paper – Black Binding – Recycled – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 11" x 9" |
| Sheet Type | Printed |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | BioPreferred |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Kraft |
| Cover Color | Green |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Color | Red |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Height | 0.38" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Coil Locked |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | EnviroNotes 1-Subject Notebook |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Environotes |
| Manufacturer Part Number | 13362cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Environotes BioBased Notebook with double pocket is perfect for the environmentally conscious. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance. Smooth, white, 20 lb. writing paper is college-ruled with a red margin line and is microperforated for easy, clean removal. Paper is produced from 30 percent sugarcane post-agricultural fiber and post-consumer content. High-performance sheets allow writing on both sides. Notebook carries the USDA Bio-Preferred Certification. Front covers are produced from recycled, 25 point Reprise board and come in assorted Earthtone colors: dark red, black, dark blue and green. Back cover is made of heavy-duty, 50 point gray chipboard. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring EnviroNotes 1-Subject Notebook – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.30″ x 8.5″ x 11″ – White Paper – Recycled – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Cover Color | Gray |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Color | Red |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.30" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Coil Locked |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | EnviroNotes 1-Subject Notebook |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Environotes |
| Manufacturer Part Number | 13340cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Environotes Wirebound Notebook contains recycled paper made with post-consumer waste for the environmentally conscious. Smooth, white, 15 lb. writing paper is college-ruled with a red margin line. Covers are made of 34 point, gray mist board. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance. Cover and each sheet are three-hole punched to secure in standard three-ring binders. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring EnviroNotes 1-Subject Notebook – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11″ x 8 1/2″ – 0.30″ x 8.5″ x 11″ – White Paper – Recycled – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Cover Color | Gray |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Color | Red |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.30" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Coil Locked |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | EnviroNotes 1-Subject Notebook |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Environotes |
| Manufacturer Part Number | 13340cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Environotes Wirebound Notebook contains recycled paper made with post-consumer waste for the environmentally conscious. Smooth, white, 15 lb. writing paper is college-ruled with a red margin line. Covers are made of 34 point, gray mist board. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance. Cover and each sheet are three-hole punched to secure in standard three-ring binders. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |















