Roaring Spring 4×4 Graph Ruled One Subject Spiral Notebook
Login to View Prices
Roaring Spring 4×4 Graph Ruled One Subject Spiral Notebook – 100 Sheets – 200 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 10 1/2″ x 8″ – 0.30″ x 8″ x 10.5″ – White Paper – Board Cover – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Notebook |
| Sheet Size | 10 1/2" x 8" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 200 |
| Product Condition | New |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Board |
| Cover Color | Blue |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 100 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.30" |
| Width | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Coil Locked |
| Length | 10.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | 4×4 Graph Ruled One Subject Spiral Notebook |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 10004cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These one-subject, wire-bound notebooks are perfect for science classes, doodles or just note-taking. Smooth, white, 15 lb. writing paper is ruled with 4 x 4 graph ruling with four squares per inch. Ends of tin spiral wire are coil-locked for snag-proof performance. Covers are printed on a bright board and come in four assorted colors: red, blue, black and green. Each 10-1/2" x 8" book contains 100 sheets of writing paper and is three-hole punched along the 10-1/2" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders. Sheets are not perforated.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring 4×4 Graph Ruled One Subject Spiral Notebook
Login to View Prices
Roaring Spring 4×4 Graph Ruled One Subject Spiral Notebook – 100 Sheets – 200 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 10 1/2″ x 8″ – 0.30″ x 8″ x 10.5″ – White Paper – Board Cover – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Notebook |
| Sheet Size | 10 1/2" x 8" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 200 |
| Product Condition | New |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Board |
| Cover Color | Blue |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 100 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.30" |
| Width | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Coil Locked |
| Length | 10.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | 4×4 Graph Ruled One Subject Spiral Notebook |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 10004cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These one-subject, wire-bound notebooks are perfect for science classes, doodles or just note-taking. Smooth, white, 15 lb. writing paper is ruled with 4 x 4 graph ruling with four squares per inch. Ends of tin spiral wire are coil-locked for snag-proof performance. Covers are printed on a bright board and come in four assorted colors: red, blue, black and green. Each 10-1/2" x 8" book contains 100 sheets of writing paper and is three-hole punched along the 10-1/2" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders. Sheets are not perforated.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |












