Redi-Strip Kraft Expansion Envelope, #10 1/2, Square Flap, Redi-Strip Adhesive Closure, 9 x 12, Brown Kraft, 25/Pack
Login to View Prices
140 in stock
SKU:
QUA93334
Categories: Envelopes & Mail Supplies, Office
These envelopes are great for bulky catalogs or oddly shaped items that come through the mail room. They’re built from durable Kraft paper with an impressive 2″ expansion to accommodate larger shipments, plus open-end, reusable split regular gum adhesive. Together, the secure seal and expansion slot provide increased productivity and peace of mind.
Additional information
| Weight | 1.9400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.10 × 9.00 × 1.70 in |
| Envelopes/Mailers Exterior | 9 x 12 |
| Global Product Type | Catalog Envelopes |
| Seam Type | Center |
| Trade Size | #10 1/2 |
| Basis Weight | 40 lb Bond |
| Expansion | 2" |
| Envelopes/Mailers Closure | Redi-Strip® Adhesive |
| Security Tinted | No |
| Opening | Open End |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Flap Type | Square |
| Exterior Material(s) | Kraft Paper Stock |
| Color(s) | Brown Kraft |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Color Family | Brown |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085227933348 |
| MPN | QUA93334 |
| Brand | Quality Park™ |
Be the first to review “Redi-Strip Kraft Expansion Envelope, #10 1/2, Square Flap, Redi-Strip Adhesive Closure, 9 x 12, Brown Kraft, 25/Pack” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.