Gray/Red Paper Gummed Flap Personal and Confidential Interoffice Envelope, #97, 10 x 13, Gray/Red, 100/Box
Login to View Prices
120 in stock
SKU:
QUA63778
Categories: Envelopes & Mail Supplies, Office
Personal information can stay personal. The gum adhesive offers a secure seal, but it’s the special confidential labeling that solidifies the contents’ importance. Used mostly for intra-office communication, the envelopes provide a way for executives and project managers to transport urgent messages discreetly.
Additional information
| Weight | 4.7700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.40 × 10.50 × 4.00 in |
| Seam Type | Center |
| Format/Border | "Personal & Confidential" Format, No Border |
| Preprinted Message | Confidential-Open By Addressee Only |
| Color(s) | Gray/Red |
| Exterior Material(s) | Kraft Paper Stock |
| Trade Size | #97 |
| Global Product Type | Interoffice Envelopes |
| Color Family | Multicolor |
| Security Tinted | No |
| Opening | Open End |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Basis Weight | 28 lb Bond |
| Envelopes/Mailers Closure | Gummed |
| Envelopes/Mailers Exterior | 10 x 13 |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Flap Type | Cheese Blade |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085227637789 |
| MPN | QUA63778 |
| Brand | Quality Park™ |
Be the first to review “Gray/Red Paper Gummed Flap Personal and Confidential Interoffice Envelope, #97, 10 x 13, Gray/Red, 100/Box” Cancel reply







Reviews
There are no reviews yet.