Press-it Seal-it Self-Adhesive Envelope, #10, Commercial Flap, Self-Adhesive Closure, 4.18 x 9.5, White, 50/Box
Login to View Prices
789 in stock
SKU:
MEA75024
Categories: Envelopes & Mail Supplies, Office
Mail all your correspondence from home or the office with these all-purpose, self-sealing Mead envelopes.
Additional information
| Weight | 0.6500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.00 × 10.00 × 4.00 in |
| Global Product Type | Business/Trade Envelopes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Security Tinted | No |
| Ship Class Code | M |
| Trade Size | #10 |
| Flap Type | Commercial |
| Color Family | White |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Basis Weight | 20 lb Bond |
| Finish | Smooth |
| Envelopes/Mailers Closure | Self-Adhesive |
| Seam Type | Side |
| Exterior Material(s) | Paper Stock |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Envelopes/Mailers Exterior | 4.18 x 9.5 |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Opening | Side |
| UPC | 043100750246 |
| MPN | 75024 |
| Brand | Mead® |
Be the first to review “Press-it Seal-it Self-Adhesive Envelope, #10, Commercial Flap, Self-Adhesive Closure, 4.18 x 9.5, White, 50/Box” Cancel reply








Reviews
There are no reviews yet.