Lightweight 14 lb Tyvek Catalog Mailers, #10 1/2, Square Flap, Redi-Strip Adhesive Closure, 9 x 12, White, 100/Box
Login to View Prices
454 in stock
Quality Park® Survivor® Catalog Mailers are made with durable 14-lb DuPont™ Tyvek®, which is strong enough to withstand the most grueling conditions. The material is puncture, tear and moisture resistant—virtually indestructible. Yet, it is still lightweight which can provide a savings on shipping costs. These white mailing envelopes feature an easy Flap-Stik® closure which requires no moisture for a secure seal and a release strip for quick, easy opening.
Additional information
| Weight | 2.3200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.50 × 9.30 × 3.00 in |
| Envelopes/Mailers Exterior | 9 x 12 |
| Special Features | Lightweight 14 lb Tyvek® |
| Global Product Type | Catalog Envelopes |
| Seam Type | Center |
| Trade Size | #10 1/2 |
| Footnote 1 | DuPont™ and Tyvek® are registered trademarks of DuPont™ |
| Footnote 2 | Tyvek® basis weight is measured in pounds per 500 uncut 24" x 36" sheets of Tyvek® material |
| Envelopes/Mailers Closure | Redi-Strip® Adhesive |
| Exterior Material(s) | DuPont™ Tyvek® |
| Security Tinted | No |
| Opening | Open End |
| Ship Class Code | M |
| Basis Weight | 14 lb Tyvek |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Flap Type | Square |
| Color Family | White |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 047614114600 |
| MPN | QUAR1460 |
| Brand | Survivor® |









Reviews
There are no reviews yet.