Double Window Redi-Seal Security-Tinted Envelope, #9, Commercial Flap, Redi-Seal Adhesive Closure, 3.88 x 8.88, White, 250/CT
Login to View Prices
182 in stock
SKU:
QUA24519
Categories: Envelopes & Mail Supplies, Office
Quality Park® Double Window Envelopes display both sender and receiver addresses for mailing statements and invoices. Features a special Redi-Seal® self sealing closure. Simply lift the bottom flap and press to the top flap for an instant, secure seal. A reflex blue pattern protects sensitive client information because it obscures the details of the contents, even when held up to light.
Additional information
| Weight | 4.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.09 × 7.40 × 4.04 in |
| Envelopes/Mailers Exterior | 3.88 x 8.88 |
| Window Position | Lower Left |
| Seam Type | Diagonal |
| Trade Size | #9 |
| Global Product Type | Business/Trade Envelopes |
| Window Size | 3.5 x 1.81 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Basis Weight | 24 lb Bond |
| Security Tinted | Yes |
| Flap Type | Commercial |
| Envelopes/Mailers Closure | Redi-Seal™ Adhesive |
| Color Family | White |
| Finish | Wove |
| Exterior Material(s) | Paper Stock |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Opening | Open Side |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085227245199 |
| MPN | QUA24519 |
| Brand | Quality Park™ |
Be the first to review “Double Window Redi-Seal Security-Tinted Envelope, #9, Commercial Flap, Redi-Seal Adhesive Closure, 3.88 x 8.88, White, 250/CT” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.