Catalog Envelope, 28 lb Bond Weight Kraft, #1 3/4, Square Flap, Gummed Closure, 6.5 x 9.5, Brown Kraft, 500/Box
Login to View Prices
97 in stock
SKU:
QUA40865
Categories: Envelopes & Mail Supplies, Office
Quality Park catalog mailing envelopes are perfect for shipping, storing or organizing. Heavyweight 28-lb paper withstands extensive handling at home, in the office or on the mail route. These envelopes are perfect for small flat or larger folded documents. A wide, heavily gummed commercial flap seals tight with moisture to keep inserts secure. Center seams give added strength for heavy contents.
Additional information
| Weight | 11.5900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.75 × 9.80 × 6.70 in |
| Global Product Type | Catalog Envelopes |
| Seam Type | Center |
| Exterior Material(s) | Kraft Paper Stock |
| Special Features | 28 lb Bond Weight Kraft Stock |
| Security Tinted | No |
| Opening | Open End |
| Ship Class Code | M |
| Envelopes/Mailers Exterior | 6.5 x 9.5 |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Flap Type | Square |
| Color(s) | Brown Kraft |
| Basis Weight | 28 lb Bond |
| Envelopes/Mailers Closure | Gummed |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Trade Size | #1 3/4 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Color Family | Brown |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085227408655 |
| MPN | QUA40865 |
| Brand | Quality Park™ |
Be the first to review “Catalog Envelope, 28 lb Bond Weight Kraft, #1 3/4, Square Flap, Gummed Closure, 6.5 x 9.5, Brown Kraft, 500/Box” Cancel reply







Reviews
There are no reviews yet.