Light 14 lb Tyvek Open End Expansion Mailers, First Class, #13 1/2, Square Flap, Redi-Strip Closure, 10 x 13, White, 100/CT
Login to View Prices
64 in stock
Expandable mailer made with DuPont™ Tyvek® material delivers the best possible protection at a shipping-cost-saving weight. Inserting and removing contents is easy because of its horizontal, open side orientation. Self-adhesive Redi-Strip® closure provides a secure, peel-and-press seal. Clean, crisp look makes a professional impression.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 6.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.56 × 11.56 × 5.63 in |
| Global Product Type | Catalog Envelopes |
| Seam Type | Center |
| Special Features | USPS First Class Mail—Lightweight 14 lb Tyvek® |
| Format/Border | USPS First Class Mail Format & Border |
| Preprinted Message | First Class Mail |
| Footnote 1 | DuPont™ and Tyvek® are registered trademarks of DuPont™ |
| Footnote 2 | Tyvek® basis weight is measured in pounds per 500 uncut 24" x 36" sheets of Tyvek® material |
| Expansion | 2" |
| Envelopes/Mailers Closure | Redi-Strip® Adhesive |
| Exterior Material(s) | DuPont™ Tyvek® |
| Security Tinted | No |
| Ship Class Code | M |
| Basis Weight | 14 lb Tyvek |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Flap Type | Square |
| Color Family | White |
| Envelopes/Mailers Exterior | 10 x 13 |
| Trade Size | #13 1/2 |
| Opening | Open Side |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 047614146205 |
| MPN | QUAR4620 |
| Brand | Survivor® |









Reviews
There are no reviews yet.