Open Center Protractor, Plastic, 6″ Ruler Edge, Clear
Login to View Prices
3055 in stock
SKU:
LEO77106EA
Categories: Measuring Tools, SCHOOL SUPPLIES
Clear plastic protractor is ideal for all young mathematicians. Protractor features an open center. Students will easily be able to identify angles from 0 to 180 degrees with the protractors sharply defined graduations which is easy to read and helps minimize visual errors.
Additional information
| Weight | 0.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 3.25 × 0.07 in |
| Ruler Size | 6" Ruler Edge/180° |
| Global Product Type | Semicircular Protractors |
| Special Features | Ruler Base-Metric and SAE graduations along 6" ruler base. |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Degree Graduations | 1° |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 026487771066 |
| MPN | 77106 |
| Brand | Charles Leonard® |
Be the first to review “Open Center Protractor, Plastic, 6″ Ruler Edge, Clear” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.