Triangular Scale, Plastic, 12″ Long, Architectural, Color-Coded
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
CHA235A
Categories: Measuring Tools, SCHOOL SUPPLIES
The color coded center groove easily identifies scale graduations. Measurements are precision-etched into a durable laminated plastic for accuracy. Comes in a protective case.
Additional information
| Weight | 0.1400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.75 × 1.00 × 1.00 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Ratio Scale Rulers |
| Ruler Type | Triangular Scale |
| Length | 12" |
| Special Features | 16. |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 014173154934 |
| MPN | 235A |
| Brand | Chartpak® |
Be the first to review “Triangular Scale, Plastic, 12″ Long, Architectural, Color-Coded” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.