Non-Shatter Flexible Ruler, Standard/Metric, 12″ (30 cm) Long, Plastic, Assorted Translucent Colors, 12/Box
Login to View Prices
Total flexibility and clarity of measurement. Shatter-proof plastic ruler bends, twists then returns to its original shape. Hang-up hole and clear markings.
Additional information
| Weight | 0.5950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.71 × 1.80 × 1.21 in |
| Length | 30 cm |
| Color(s) | Translucent Yellow |
| Ruler Type | Standard/Metric |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Standard Scale | 1/16" |
| Metric Scale | Millimeters |
| Global Product Type | Standard/Metric Rulers |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577177215 |
| MPN | 17721 |
| Brand | Westcott® |















Reviews
There are no reviews yet.